خانه » مقالات » 9 روش لینک سازی موفق و همیشگی که از مد نمی افتد
روش های لینک سازی

لینک سازی یک فرایند به دست آوردن یا جمع آوری لینک ها برای سایت خودتان از سایت های دیگر است. لینک سازی با کیفیت بسیار بالا امروزه از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به این معنی که تمامی لینک ها در رتبه دهی سایت شما نقش مستقیم و بسیار مهمی را ایفا می کنند. هرچقدر بک لینک های دریافتی سایت شما بیشتر باشد کیفیت سایت شما نیز بالاتر است. شما با دنبال کردن راه و روش های لینک سازی بسیار آسان و مفیدی که در این مقاله به آن ها پرداختیم، می توانید لینک هایی برای سایت خود بسازید که عمر آن ها همیشگی باشد و رنک سایت شما را افزایش دهند!

1. محتوای با کیفیت تولید کنید

  • قبل از این که شما به دریافت بک لینک از سایت های دیگر شروع کنید، ابتدا باید برای مردم یک دلیل خوب بیاورید که لینک های سایت شما ارزش اشتراک گذاری را دارند! به همین دلیل است که تکنیک ها و روش های مناسب لینک سازی از نظر سئو و پژوهشگران، همیشه با یک محتوای خوب استارت می خورد!
  • یک سری مقاله یا پست با کیفیت بسیار بالا و مرتبط با یک موضوع خاص را تولید کنید که مشتریان و مخاطبین شما آن ها را مدام مورد توجه خود قرار داده و برای آن ها جالب باشد. اگر محتوای شما جالب باشد، ورودی بک لینک ها نیز شروع می شود! وقتی شما درباره یک موضوع جالب و مهم مطلبی را می نویسید، مردم قطعا به آن اشاره خواهند کرد.
  • اگر به جزئیات توجه کنید و توضیحات مفصل و کاملی را درباره موضوع انتخابی ارائه دهید، این موضوع باعث می شود تا مقاله یا پست شما به اشتراک گذاشته شود. محتوای خود را با دقت، طولانی و کامل، استادانه و با کیفیت بنویسید.
  • سعی نکنید که یک محتوای پر کننده و بی ارزش بنویسید که فقط از تعداد زیادی کلمات و جملات بی معنی تشکیل شده است. یا این که سعی کنید به زور کلمات کلیدی خود را درون متن جا دهید. روی خوانایی و ارزشمندی محتوا تمرکز بیشتری داشته باشید.
  • یکی از روش های بسیار مفید که می توانید در لینک سازی به آن توجه کنید این است که سعی کنید محتوایی با حداقل 1142 کلمه تولید کنید. نقل قولی از Marketing Profs بر اساس محتواهای تولید شده در سال 2017.
نمودار رشد تعداد کلمات محتوا
  • سعی کنید سلیقه و میل مخاطبین خود را برای تولید محتوا پیدا کنید و بر اساس نیاز آن ها محتوای خود را تولید کنید.
  • می توانید یک قسمت به عنوان پرسشنامه یا یک نظرسنجی در سایت خود داشته باشید و نظر مخاطبین رو برای محتوایی که به آن علاقه مند هستند بپرسید و بر اساس نظرات آن ها محتوا تولید کنید.

هرچقدر که بیشتر روی کیفیت محتوای سایت خود وقت بگذارید، توجه بیشتری را نیز جلب خواهید کرد. زمانی که محتوای شما پخش می شود یا به اصطلاح وایرال (viral) می گردد، شانس بیشتری برای دریافت بک لینک هایی با کیفیت خوب و بالا رفتن رنک به دست می آورید. پس یکی از تکنیک ها روش های موثر و استراتژی های موفق لینک سازی در ابتدای کار، داشتن یک محتوای خوب و باکیفیت است.

2. از محتوای خود چند منظوره استفاده کنید

یکی دیگر از راه و روش های لینک سازی موفق و همیشگی این است که شما از محتوای خود در جنبه های مختلفی استفاده کنید. ایده پردازی برای محتوای تازه و اصل ممکن است کار دشوار و زمان بری باشد یا این که ممکن است زمان زیادی طول بکشد تا شما بفهمید که مخاطب از موضوع انتخابی شما راضی بوده است یا خیر.

خبر خوب این است که شما می توانید با برداشت یک پست یا قسمتی از یک پست یا مقاله محبوب بلاگ، قسمت بسیار زیاد و قابل توجهی از محتوای خود را مجددا بازیابی کرده و در قالب یک رسانه و کاربری جدید به مخاطبین خود ارائه کنید. بطور مثال می توانید یک قسمتی از یک پست یا مقاله خود را برداشت کرده و آن را تبدیل به PDF یا یک کتاب الکترونیکی کرده و در سایت های مربوطه ارسال نموده و به نمایش بگذارید.

یکی دیگر از تکنیک های پرکاربرد در این قسمت از لینک سازی می تواند تولید ویدئو از محتوای مورد نظرتون باشد. به این صورت که شما کلیپ هایی از اطلاعات محتوا ها یا وبلاگتون تولید می کنید و تمامی ویدئو ها رو سامان دهی کرده و به صورت یک پلی لیست به مخاطب ارائه می کنید. به این صورت شما چکیده هایی از تمامی مقالات و محتوای سایتتون رو در اختیار بقیه گذاشته اید تا به راحتی به قسمت دلخواهشان و آن چه که می خواهند بدانند یا بخرند دسترسی داشته باشند.

اگر به دنبال راه و روش های راحت تری در این قسمت از لینک سازی هستید، نگران نباشید. حتی می توانید با درست کردن یک چک لیست ساده یا پادکست از قسمتی از محتوا یا حتی تمام قسمت های آن، این امر را انجام داده و محتوای خود را چند منظوره کنید و از چک لیست یا پادکست تولید شده خود به محتوای مورد نظر لینک دهید.

محتوای چند منظوره در لینک سازی

3. درست کردن لینک های خراب و قدیمی از روش های عالی و آسان در لینک سازی

یکی از بهترین و البته کارساز ترین روش ها و تکنیک های لینک سازی موفق، لینک سازی لینک های خراب و شکسته است. لینک های خراب لینک هایی هستند که دردسترس نبوده و به صفحات 404 هدایت می شوند یا به عبارتی صفحاتی که وجود ندارند. برای اطلاعات بیشتر از لینک های خراب در سئو می توانید مقاله اهمیت اصلاح لینک های خراب و قدیمی برای گوگل و سئو سایت را مطالعه کنید!

مدیران سایت ها همیشه در جستجوی راهی هستند تا لینک های خراب را پیدا کرده و آن ها را اصلاح نمایند چرا که از نظر تجربه کاربری (UX) اصلا مناسب نیست که کاربر با یک صفحه مرده یا 404 روبرو شود! به همین دلیل پیدا کردن سایت های هم سوی خود، شناسایی لینک های خراب در صفحات آن ها و تماس با مدیران این سایت ها برای آگاه کردنشان نسبت به این لینک ها می تواند برای سایت شما بسیار مفید و کارآمد باشد. در عوض می توانید از آن ها بخواهید تا به سایت شما لینک دهی کنند. البته مدنظر داشته باشید، لینک هایی که محتوای آن با لینک های قدیمی یکی بوده یا مشابه آن ها هستند یا از نظر موضوعی با آن ها مطابقت دارند را جایگزین کنید.

شما برای پیدا کردن تمامی مشکلات و لینک های خراب هرسایتی، حتی سایت خودتان می توانید از ابزار Power Mapper استفاده کنید.

این روش خیلی سریع تر و راحت لینک ها را به سایت شما سرازیر خواهد کرد تا این که از یک سایت بخواهید محصولات و سرویس های شما را بررسی و امتحان کرده و آن ها را نمایش دهند.

4. پست مهمان برای سایت های دیگر از راه های مناسب دیگر در لینک سازی

این یکی از راه و روش های آسان و بی دردسر لینک سازی است که اصلا از مد نمی افتد! یکی از پرکاربرد ترین تکنینک هایی که می توانید از طریق آن بک لینک های زیاد و ترافیک بالایی از سایت های دیگر به سمت سایت خودتان دریافت کنید.

پست مهمان در سایت هایی که با صنعت و محور سایت شما هم سو هستند کاربردی است. از صاحبان سایت های دیگری که برای آن ها پست مهمان تهیه کرده اید بخواهید تا آن ها نیز برای سایت شما پست مهمان تهیه کنند. این یک بازی دو سر برد است!!!

پست مهمان

اگر نمی دانید که چطور با کسی ارتباط برقرار کرده و از او بخواهید که در سایت او پست مهمان قرار دهید، می توانید نوع دیگری از ارتباطات را انجام دهید که در ادامه به آن می پردازیم:

5. گسترش ارتباطات و تعامل/استراتژی موفق و بلند مدت لینک سازی

افراد با نفوذ و تاثیر گذار، مخاطبین زیادی دارند و می توانند ترافیک زیادی رو به سایت شما سرازیر کنند و شانس این رو به شما بدهند تا بک لینک دریافت کنید! یک نقطه مناسب برای شروع، زمانی که می خواهید از این روش استفاده کنید، جمع آوری نظرات یا تعدادی استوری و داستان برای یک مقاله است.

مثلا با بازاریابان بزرگ تولید محتوا تماس داشته باشید و از آن ها نظرشان را درباره پستی که می خواهید در سایت قرار دهید بپرسید و راهنمایی بگیرید. سپس در عوض نقل قول کوتاهی از آن ها می توانید به سایت یا صفحات اجتماعی آن ها لینک دهی کنید.

اصطلاح “از هر دست که بدهی از همان دست می گیری” در این جا بسیار صدق می کند! اکثر افراد اگر بدانند که بک لینک به سایت خود دریافت می کنند، بسیار مشتاق تعامل و پاسخگویی خواهند بود! آن ها ممکن است مقاله شما را در رسانه های اجتماعی خود با مخاطبینشان به اشتراک بگذارند. حتما به مخاطبین خود ایمیل بزنید و زمان پخش مقاله خود را به آن ها اطلاع دهید تا بتوانند آن را بیابند!

یکی از ابزار های کاربردی که می توانید به وسیله آن، تاثیرگذاران صنعت خود را بیابید، BuzzSumo is another great tool است. تنها کافیست کلمه کلیدی مورد نظر خود را تایپ کنید و لیستی از اینفلوئنسر های صنعت شما به نمایش در می آید!

6. اینفوگرافیک و تصاویر با کیفیت طراحی و استفاده کنید!

ممکن است فکر کنید اینفوگرافیک ها اشباع شده و بیش از حد استفاده شده اند؛ اما آن ها به پست های بلاگ و پست هایی که به عنوان پست مهمان طراحی کرده اید ارزش و اعتبار می بخشند. بعلاوه این که اگر از اینفوگرافیک ها در پست های مهمان استفاده کنید، کسی که پست را در سایت او گذاشته اید آن را به عنوان یک پاداش اضافی تلقی می کند! همچنین از دیگر ویژگی های خوب اینفوگرافیک ها این است که راحت درک می شوند و برای اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی گزینه های خوبی هستند.

مراحل طراحی اینفوگرافیک

رنگ ها، تصاویر و گرافیک اینفوگرافیک ها باعث می شوند که به چشم بیایند و مهم تر از همه، شما می توانید از طریق آن ها به دیگر صفحات سایت خود لینک دهی کنید.

همانطور که می دانید، تصاویر اورجینال به همان اندازه ی استفاده از اینفوگرافیک ها در محتوای شما اهمیت دارد. آن ها یک ابزار مناسب برای لینک سازی سایت شما به حساب می آیند. اگر تصاویر اورجینال شما ارزشمند و جذاب باشند، دیگران از آن ها در مقالات خود استفاده کرده و به شما بک لینک می دهند.

7. ایجاد یک فضا برای تبادل نظر و تشکیل انجمن در سایت

ایجاد یک انجمن ثابت یکی از تکنیک های تست شده و درست است که می تواند در لینک سازی بسیار ارزشمند باشد. این یک روش ساده برای ایجاد ترافیک بازگشتی برای سایت شماست چراکه مردم برای پرسش و پاسخ، تبادل نظر و ارتباط با یکدیگر مدام به انجمن ها سر می زنند.

انجمن اینترنتی در لینک سازی

بعلاوه این که این به یک بستر مناسب برای مخاطبین شما تبدیل می شود که می توانند با یکدیگر در تعامل باشند، نکاتی که ممکن است کاربردی باشد به اشتراک بگذارند یا درباره مقاله و نوشته های شما بحث کنند.

در سایت خود بستر هایی ایجاد کنید تا در آن ها انجمن های فعال شکوفا شده و حتما آن ها را به انجمن ها و وبلاگ های مرتبط معروف در منطقه خود لینک کنید. نظردهی و کامنت را در تمامی پست های خود فعال کنید تا کاربران بتوانند با شما ارتباط برقرار کنند!

با بازدیدکنندگان سایت خود مدام در تعامل باشید تا آن ها سایت شما را فراموش نکنند. در نتیجه آن ها لینک های شما را با بقیه دوستان خود به اشتراک می گذارند. اگر برایتان مقدور است در پاسخ به سوالات و نظرات کاربران یک یا چند لینک که مرتبط با سوال یا نظر آن هاست در قالب یک مکالمه دوستانه به آن ها ارائه کنید!

8. قدرت شبکه های اجتماعی را جدی بگیرید!

شبکه های اجتماعی از نظر رتبه بندی سرچ، بسیار موثرند؛ چون لینک هایی که از طریق فیس بوک یا توییر ایجاد می شوند در نتایج جستجو (SERP) عملکرد بهتری دارند. بطور مثال هرچقدر که یک لینک توییت های بیشتر دریافت کند، جایگاه بالاتری را در رتبه بندی جستجو خواهد داشت.

تنها روی شبکه های اصلی مانند توییتر و فیس بوک تمرکز نکنید! سعی کنید در سایت هایی مانند Reddit یا LinkedIn عضو شوید و مورد توجه قرار بگیرید! با توجه به پژوهش های به عمل آمده، سایت Reddit حدود 1.5 میلیارد بازدید کننده از موبایل و دسکتاپ در ماه دارد. پس بستری بسیار مناسب برای دیده شدن شماست! اگر شما در این سایت مخاطبین زیادی از طریق پستی که به سایت خود لینک داده اید، به دست آورید، مخاطبین به سرعت سایت شما را تقویت خواهند کرد!

این دقیقا اتفاقی است که برای Jimmy Hickey ، بنیان گذار Findlay Hats افتاد! زمانی که یک پست درباره بیزینس خود در Reddit به اشتراک گذاشت، و به سرعت در فضای مجازی وایرال شد؛ به طوری که در حال حاضر چیزی بیشتر از 33000 رای موافق را جلب کرده است!

استفاده از شبکه های اجتماعی برای ارائه محتوا یکی از تکنیک های لینک سازی بسیار عالی است! زیرا گوگل مستقیما از سیگنال های شبکه های اجتماعی برای رتبه دهی استفاده می کند. برای جلب توجه هرچه بیشتر، سعی کنید یک رقابت در این فضا بین مخاطبین خود ایجاد کنید تا آن ها را درگیر کند که در نتیجه تعداد بک لینک های دریافتی به سایت شما بالا برود.

یکی از راه های بسیار عالی برای این روش از لینک سازی، این است که شما یک جایزه برای دنبال کنندگان خود در نظر بگیرید و از آن ها بخواهید توییت شما (که محتوای شما را شامل می شود به همراه یک لینک) را به اشتراک بگذارند تا وارد این مسابقه یا قرعه کشی و… برای دریافت جوایز شوند. ( این روش در بقیه شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام و… نیز جواب می دهد! )

اما این پایان کار نیست! برنده یا برندگان جوایز را در سایت خود به نمایش بگذارید تا آن ها نیز به پست شما لینک داده و موفقیت خود را به اشتراک بگذارند!

شبکه های اجتماعی در لینک سازی

در مجموع مهم نیست که شما از چه راه هایی برای لینک سازی استفاده می کنید، بلکه مهم این است که بک لینک های خود را دنبال کنید:

9. بک لینک های خود را پیگیری کنید

قطعا شما کلمات کلیدی خود را بررسی و پیگیری می کنید تا برا اساس عملکرد آن ها، سایت و محتوای خود را بهینه سازی کنید. اما آیا می دانستید که این کار را با بک لینک های خود نیز باید انجام دهید؟!

با یک ابزار ردیابی لینک (tracking tool) به راحتی می توانید تعداد بلک لینک ها، تعداد کسانی که روی بک لینک های شما کلیک می کنند تا وارد سایت شما شوند و سایت های لینک دهنده را به دست بیاورید و با یک حساب کتاب ساده نرخ بازگشت “ROI” سایت خود را محاسبه کنید. با این روش متوجه می شوید که کدام لینک ها عملکرد بهتری دارند و در نهایت آن ها را تقویت کنید!

یکی از ابزار هایی که می تواند در این زمینه به شما کمک کند، MOZ Link Explorer است.

پیگیری بک لینک ها همچنین به شما کمک می کند تا بفهمید کدام یک از رقبای شما برای کلمات کلیدی مد نظرتان رتبه بالایی دارند. سپس سایت هایی که به آن ها بک لینک می دهند را پیدا می کنید و از آن ها می خواهید در ازای پیدا کردن لینک های خراب سایتشان (همانطور که قبلا گفتیم) به شما بک لینک بدهند.

نظارت بر روی لینک ها و بک لینک های خود در موبایل، یک قسمت اساسی از استراتژی های لینک سازی شما است. می توانید از ابزار Ahref’s Rank Tracker برای مشاهده رنک لینک های موبایل سایت خود استفاده کنید.

سخن پایانی

بک لینک ها راهی مطمئن برای افزایش رنک شما هستند! لینک سازی نیز بیشتر از هروقت دیگری اهمیت دارد؛ پس شما برای دوام و پایداری باید با یک برنامه و استراتژی خوب جلو بیایید! تمامی تکنیک های یاد شده در لینک سازی می توانند در استراتژی ها و برنامه های سئو سایت شما و بالا آمدن سایتتون کارساز و مفید واقع بشه!

استراتژی های شما برای لینک سازی چیست؟؟؟؟؟ در قسمت نظرات منتظر پیشنهاد های شما عزیزان هستیم!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپی شد!
این پیام خطا فقط برای مدیران وردپرس قابل مشاهده است
خطای HTTP. اتصال به API اینستاگرام امکان پذیر نیست. فید به روز نمی شود.

مقالات مرتبط

تماس با ما

کرج، عظیمیه، بلوار بسیج (کاج)، قبل از پل آزادگان، ساختمان جی، طبقه 5، واحد 20

49 35 00 34 - 026

90 93 536 - 0921

نماد های لومینا

logo-Enamad
logo-samandehi

با لومینا در ارتباط باشید

تماس با ما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی هستند

49 35 00 34 - 026
90 93 536 - 0921