خانه » مقالات » مراحل طراحی سایت به صورت گام به گام 2022
مراحل طراحی سایت

در دنیای امروزی که می توان گفت طراحی سایت، به یک بخش ضروری و جدایی ناپذیر بیشتر کسب و کار ها تبدیل شده است، ممکن است برای خیلی از افراد، فرایند شروع یک کسب و کار اینترنتی و مراحل طراحی سایت، کمی گیج کننده و پیچیده به نظر بیاید. اگر به تازگی به این نتیجه رسیده اید که می خواهید برای کسب و کار خود یک وبسایت طراحی کنید اما مراحل طراحی سایت برای شما گمراه کننده و پیچیده است، پس این مقاله مناسب شماست تا با چک لیست طراحی سایت در سال 2022، کاملا آشنا شوید!

وبسایت هر بیزینسی، در نوع خود، خاص و یونیک است و می توان گفت انواع بسیاری از فرایند ها ممکن است وجود داشته باشد؛ اما به طور کلی، می توان پروسه و مراحل طراحی سایت را در یک چک لیست نهایی طراحی سایت تعریف کرد که در ادامه مطلب می خواهیم تک تک این مراحل را شرح دهیم و به شما بگوییم که چطور از صفر تا صد طراحی سایت شما با موفقیت و طبق قواعد و استاندارد های جهانی، انجام خواهد شد.

آژانس دیجیتال مارکتینگ لومینا، در این مقاله برای شما عزیزانی که قصد شروع طراحی سایت برای کسب و کار خود را دارید، اما نمی دانید که قرار است چه اتفاقی در این روند رخ دهد، یک راهنمای ساده و گام به گام از تمامی مراحلی که بعد از عقد قرارداد و شروع پروژه قرار است اتفاق بیفتد، آماده کرده است که می توانید با مطالعه این مطلب، به تمامی نقاط کور و گنگ ذهن خود، پاسخ دهید:

تعریف پروژه

اولین گام از مراحل طراحی سایت به صورت کلی، تعریف پروژه است. تعریف پروژه شامل سرفصل های گوناگونی است که در ادامه به آن ها می پردازیم. تمامی این موارد هنگام برگزاری جلسات مختلف پروژه بررسی و تعریف خواهند شد:

 1. خلاصه و کلیت پروژه: نمای کلی پروژه، پیشینه و بک گراند سازمانی، محیطی که کسب و کار در آن وجود دارد، تیمی که برای سازمان کار می کنند و امتیازات منحصر به فردی که برای مخاطبین و مشتریان خود تعریف می کنند.
 2. اهداف: دو یا سه هدف اصلی، مشخص و قابل اندازه گیری که پروژه طراحی سایت باید به آن ها برسد، کدام اند؟ تعیین اهداف مشخص، به تیم طراحان سایت، این امکان را می دهد تا مراحل طراحی سایت را دقیق تر و بهتر پیش برده و باتوجه به اهداف شما، بر اقداماتی که بیشترین تاثیر را در موفقیت دارند، تمرکز کنند.
 3. مخاطبین هدف: چه کسانی قرار است کسب و کار شما را برای رسیدن به اهدافی که تعیین کرده اید، کمک کنند؟ مخاطبین هدف شما برای وبسایت شما چه کسانی هستند؟ اصلا این وبسایت برای چه کسانی طراحی خواهد شد؟
 4. پیام ها: پیام اصلی که مخاطبین هدف را به وبسایت شما جذب خواهد کرد چیست؟ پیام ها و شعار هایی که وبسایت شما را از دیگران متمایز می سازد کدام اند؟
 5. میدان رقابت: رقیب های شما که در حال حاضر صاحب یک وبسایت هستند، کدام اند؟ چه پیامی به مخاطبین هدف شما می رسانند؟ همچنین یک مرور کلی بر وبسایت آن ها، برندینگ، پیام رسانی، دعوت به اقدام، کلمات کلیدی و دیگر پارامتر های تحلیلی برای رقبا، در این قسمت از مراحل طراحی سایت انجام خواهد شد.

تعریف محدوده پروژه

این قسمت از مراحل طراحی سایت، یکی از دشوارترین قسمت ها است. چرا که کارفرما، ممکن است با یک هدف در تعریف پروژه شروع کرده باشد و حالا با ایده پردازی و گسترش اهداف پروژه، در آن تغییرات زیادی ایجاد کند که منجر به بهم خوردن برنامه زمان بندی و بودجه پروژه شود. در ابتدا بهتر است در این مرحله، جدول زمان بندی گام به گام و تعیین بودجه به طور جداگانه برای هر مرحله طراحی شود تا این مشکلات پیش نیاید.

چنین جدول زمان بندی، باید نشان دهنده این باشد که هر بخش از پروژه در چه زمانی تکمیل و تحویل خواهد شد. همچنین در صورت نیاز به تغییرات و ایده پردازی های احتمالی در بین راه، می توان زمانبندی های متفاوتی در بین فرایند پروژه تعریف کرد تا کار روی نظم و چهارچوب پیش برود.

طراحی وبسایت شما

پس از اتمام تمامی مراحل بالا، وقت آن رسیده است که وارد فاز عملی از مراحل طراحی سایت شویم. اولین گام، طراحی نقشه های سایت و وایرفریم های سایت است. این کار، به نشان می دهد که وبسایت کارفرما، قرار است چه ظاهری داشته باشد. همچنین تمامی مسیر ها و ارتباطات بین صفحات وبسایت، در این مرحله انجام می شود که بر اساس اهداف تعیین شده، طراحی خواهند شد.

همچنین طراحی بصری و ظاهر سایت، در این مرحله باید انجام شود. پس از تعیین اطلاعات و نقشه سایت مانند صفحات فرود، صفحات مادر، ارتباط بین صفحات، برگه های تماس باما، درباره ما و دیگر اطلاعات، وقت آن می رسد که طراحی گرافیکی قالب کلی سایت انجام شود. این گام از مراحل طراحی سایت، هم می تواند کاملا به عهده پیمانکار پروژه باشد یا به صورت مشورتی با کارفرما انجام شود.

همچنین این قسمت از چک لیست طراحی سایت، تا حد زیادی به نوع وبسایتی که قرار است طراحی شود بستگی دارد. به طور مثال، در طراحی وب سایتشخصی، قطعا وایرفریم ها و طرح کلی سایت، نسبت به طراحی سایت فروشگاهی کاملا متفاوت خواهد بود. پس به موضوع وبسایت مورد نظر نیز توجه داشته باشید.

مراحل طراحی سایت و برنامه نویسی
چک لیست کامل طراحی سایت به صورت گام به گام

اما در مجموع، تحقیقات، طوفان فکری، اتود زدن و اسکچ طرح های متنوع و بررسی های زیادی برای این مرحله باید انجام شود تا یک ظاهر زیبا و متناسب با کسب و کار کارفرما طراحی شود. پس از تایید طرح کلی سایت، وارد فاز بعدی خواهیم شد!

مراحل طراحی سایت: توسعه وبسایت

پس از تایید و یا انتخاب طرح سایت، گام بعدی از چک لیست و مراحل طراحی سایت، توسعه و پیاده سازی طرح و ساخت قالب سایت است. این مرحله با توجه به درخواست کارفرما و کاربری سایت، می تواند قالب آماده، قالب اختصاصی، کدنویسی یا با استفاده از طراحی سایت با وردپرس انجام شود. در مجموع این مرحله، مرحله بالا آوردن وبسایت بر اساس تمامی دیتاهای مراحل انجام شده تا به اینجا است.

بیشتر بدانید: طراحی سایت با وردپرس

تست و آزمایش وبسایت

پس از اتمام طراحی و توسعه وبسایت، می بایست سایت را روی یک سرور یا هاست اصلی بالا آورد تا به صورت زنده و واقعی بتوان آن را بررسی و آنالیز کرده و تمامی ایراداتی که دارد، رفع شود. اقدامات کلی زیر می تواند از گام های مراحل طراحی سایت در این بخش باشند:

 • بررسی عملکرد صفحات، دسترسی ها، لینک ها، منو هاو…
 • بررسی ریسپانسیو و نمایش وبسایت در دستگاه های مختلف
 • بررسی ارور های احتمالی و رفع این خطاها
 • و…

تولید محتوا

در این مرحله از مراحل طراحی سایت، نیاز به محتوای سایت است که بر اساس بیزینس، نیاز، استراتژی های فروش، جذب مخاطب، محصولات، سرویس ها و پارامتر های مختلف دیگر، باید تولید و منتشر شود. به طور مثال، اگر هدف شما طراحی سایت وکالت است، شما می‌بایست در این زمینه، اطلاعات کافی را جمع آوری کرده و بر اساس دیتای به دست آمده، محتوا تولید کنید.

تولید و انتشار محتوای سایت، به چندین روش انجام می شود:

 • کارفرما، تمامی محتوای مورد نظر خود را تولید کرده و به پیمانکار ارائه می دهد تا در وبسایت منتشر کند
 • تولید محتوای وبسایت، توسط کارفرما به پیمانکار سپرده می شود و تمامی محتوای سایت، براساس برنامه های از پیش تنظیم شده، توسط پیمانکار تولید و منتشر می شود.
 • خود کارفرما قصد تولید و انتشار محتوا در وبسایت خود را دارد که طی جلسات آموزشی و کار با پنل سایت، آموزشات لازم جهت انتشار و تولید محتوا به کارفرما ارائه خواهد شد.

سئو و بهینه سازی وبسایت

تا اینجای این چک لیست طراحی سایت، تمامی مراحل طراحی سایت به اتمام رسیده است و از اینجا به بعد، شروع توسعه و رسیدن به اهداف اصلی تازه شروع می شود! با توجه به اهداف تعیین شده توسط شما، وبسایت کسب و کارتان می بایستی در نتایج گوگل حضور داشته باشد تا بتوانید محصولات خود را از این طریق بفروشید یا خدماتتان را ارائه کنید.

شرکت طراحی سایت لومینا، با تیم مجرب و متخصص سئو، در این زمینه آماده است که پس از اتمام مراحل پروژه طراحی سایت شما، با توجه به بازار رقابتی گوگل و زمینه فعالیت شما، با شما همکاری کرده و وبسایت شما را به اهدافی که تعیین کرده اید برساند! همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سئو و روند کاری بهینه سازی سایت، می توانید مقاله زیر را مطالعه نمایید تا با تمامی مراحل سئو سایت به صورت قدم به قدم آشنا شوید:

بیشتر بدانید: چک لیست کامل سئو 2022 به صورت گام به گام

لومینا، متخصص طراحی سایت و آماده ارائه مشاوره و راهنمایی در این زمینه!

اصلا جای نگرانی نیست! اگر تا پایان این مقاله با ما همراه بوده اید، به این معنی است که تصمیم خود را گرفته اید و می خواهید یک وبسایت حرفه ای برای کسب و کار خود راه اندازی کنید. نگران نباشید! هم می توانید به صورت حضوری و هم از طریق تماس تلفنی، با تیم لومینا ارتباط برقرار کرده و به صورت کاملا رایگان، برای پروژه طراحی سایت خود، مشاوره و راهنمایی دریافت کنید! آژانس دیجیتال مارکتینگ لومینا واقع در کرج، آماده همکاری در زمینه های مختلف دیجیتال مارکتینگ و طراحی سایت در کرج و یا هر شهر دیگری با شما شما عزیزان می باشد!

تماس با لومینا

جمع بندی نهایی چک لیست طراحی سایت

طراحی سایت، به یک عمر مهم در تجارت تبدیل شده است که مراحل انجام آن، باید حتما توسط یک تیم متخصص و حرفه ای انجام شود. چرا که اگر این امر، به صورت غیر حرفه ای و غیر اصولی انجام شود، ممکن است به اعتبار، برند و محبوبیت شما آسیب جدی وارد شده و ممکن است کسب و کار شما، هزینه های بسیار زیادی برای جبران خسارت متحمل شود. ما با تیم متخصص در این زمینه، آماده ایم تا شما عزیزان را، برای شروع کسب و کار آنلاین خود، از صفر تا صد، یاری کنیم و هر چیزی که از این چک لیست طراحی سایت، مورد نیاز است را برای شما و برندتان عملی سازیم.

2 دیدگاه دربارهٔ «مراحل طراحی سایت به صورت گام به گام 2022»

 1. برای سفارش طراحی سایت شخصی چطور میتونم اقدام کنم؟ چقدر زمان بره طراحی سایت شخصی؟

  1. امیر قدیری ۱۴۰۰/۱۲/۰۲

   سلام. برای سفارش طراحی سایت میتونید با ما تماس بگیرید و بعد از مشاوره رایگان، قرارداد رو به صورت حضوری یا غیرحضوری تنظیم کنیم و پروژه شروع بشه. زمان هم یک هفته الی 10 روز کاری نیاز هستش تا تحویل کامل پروژه برای تماس به صفحه تماس با ما مراجعه فرمایید. https://loomina.ir/contact-us/

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپی شد!
این پیام خطا فقط برای مدیران وردپرس قابل مشاهده است
خطای HTTP. اتصال به API اینستاگرام امکان پذیر نیست. فید به روز نمی شود.

مقالات مرتبط

تماس با ما

کرج، عظیمیه، بلوار بسیج (کاج)، قبل از پل آزادگان، ساختمان جی، طبقه 5، واحد 20

49 35 00 34 - 026

90 93 536 - 0921

نماد های لومینا

logo-Enamad
logo-samandehi

با لومینا در ارتباط باشید

تماس با ما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی هستند

49 35 00 34 - 026
90 93 536 - 0921