خانه » مقالات » سایت یا اینستاگرام؟ کدام برای کسب و کار بهتر است؟
اینستاگرام یا سایت

یکی از داغ ترین بحث های این روز ها در تیم های فروش و بازاریابی، بحث این است که سایت بهتر است یا اینستاگرام؟ بیشتر تمرکز تیم باید روی طراحی وب سایت باشد یا کانال های شبکه های اجتماعی مانند اینستاگرام؟ کدام یک باعث پیشرفت هرچه زود تر شرکت خواهد شد؟ وب سایت نرخ بازگشت سرمایه بیشتری برای شرکت خواهد داشت یا سوشال مدیا؟

تمامی این سوالات و بسیاری دیگر از سوالات، چالش های مهمی هستند که شرکت های بزرگ و کوچک، تیم های فروش، مدیران و صاحبین کسب و کار ها در این روز های رقابتی در فضای دیجیتال با آن ها مواجه هستند. پس امروز در این مقاله، با من همراه شوید تا باهم به مقایسه سایت با شبکه های اجتماعی پرداخته و مشخص کنیم که وب سایت بهتره یا اینستاگرام!

برنده این رقابت کدام است؟ اینستاگرام یا وب سایت؟!

زمانی که در مورد وب سایت در مقابل اینستاگرام و نحوه ارتباط آن ها با استراتژی های کسب و کار صحبت می کنیم، یک نکته کاملا واضح وجود دارد: هیچکدام از این دو کانال، نباید نادیده گرفته شوند. هردوی این دو پلتفرم ها، می توانند سرنخ های مفید و قابل قبولی برای بیزینس شما ایجاد کنند. در بحث این که سایت بهتر است یا اینستاگرام، 10 نکته کلیدی و مهم وجود دارد که در انتهای این بحث، تمامی چالش های ذهنی شما را برطرف خواهند کرد:

مزایای داشتن وب سایت برای کسب و کار:

 1. کمک می کند تا شرکت، برند شما در فضای آنلاین دیده شود.
 2. خدمات و محصولات شما را در فضای دیجیتال ارتقا می دهد.
 3. تمامی مراحل قیف فروش را در خود خلاصه می کند.
 4. برای شما ارزش و اعبتار اجتماعی خلق می کند.
 5. اطلاعات و داده های بی نظیر و کلیدی از مشتریان ومخاطبان به شما ارائه می دهد.

و اما مزایای اینستاگرام در مقابل سایت برای کسب و کار:

 1. به شما کمک می کند تا با مخاطبان و مشتریان خود ارتباط برقرار کنید.
 2. در برندسازی، ایجاد شهرت و اعتبار به شما کمک می کند.
 3. محتوای شما به اشتراک گذاشته می شود.
 4. جذب مخاطبین و مشتریان بالقوه جدید
 5. مخاطبین را به تعامل با برند شما تشویق خواهد کرد.

وب سایت: دریچه ای برای ورود بیزینس شما به دنیای دیجیتال!

در بحث این که وب سایت بهتره یا اینستاگرام، به مزایای این دو فاکتور باهم بحث خواهیم کرد. ابتدا در مورد ضرورت داشتن وبسایت به این پنج مورد مهم خواهیم پرداخت:

1. سایت به شرکت شما کمک می کند تا آنلاین دیده شوید

وب سایت، راهی است شما، توسط آن پیدا می شوید! با توجه به تحقیقات شرکت طراحی سایت لومینا، 90% از مردم در سال 2022، از اینترنت برای پیدا کردن مشاغل محلی اطراف خود استفاده می کنند. همچنین این درصد از افراد جهان، برای رفع بیشتر نیاز های خود، در گوگل سرچ می کنند که اگر وبسایت نداشته باشید، 90% از پتانسیل بازار را از دست خواهید داد!

برای درک بهتر اهمیت بالای وبسایت، مقاله زیر را مطالعه کنید:

بیشتر بدانید: ضرورت طراحی سایت

داشتن یک وبسایت، به این معنی است که کسب و کار شما، می تواند از فاکتوری مهم و بی نظیر به نام “سئو” برای رشد و افزایش مخاطب و فروش خود استفاده کند. بررسی ها نشان می دهد که حدود 53% از کل ترافیک هر سایتی، از طریق جستجوی ارگانیک حاصل می شود. پس داشتن یک سایت و سئو و بهینه سازی آن، به معنی رشد چندبرابری و چشم گیر شرکت شما خواهد بود!

برای درک بهتر این موضوع، پیشنهاد می کنم مقاله سئو چیست و چه اهمیتی دارد را مطالعه کنید تا با معنی و مفهوم سئو آشنا شده و ببینید که چقدر می تواند در کسب و کار آنلاین شما تاثیر گذار باشد.

2. داشتن سایت، باعث دیده شدن محصولات و خدمات شما می شود

در بحث این که سایت یا اینستاگرام بهتر است، می توانیم به یکی دیگر از مزایای داشتن سایت در مقابل اینستاگرام صحبت کنیم. مقوله ای به اسم فروش و ارائه خدمات بدون محدودیت زمان و مکان! شما می توانید محصولات و خدمات خود را با استفاده از انواع روش های بازاریابی مختلف تبلیغ کنید؛ اما موثرترین و بهترین روش، داشتن یک سایت است.

بسیاری از افراد در جهان، برای خرید و دسترسی به نیاز ها و سرویس های مورد نظر خود در گوگل جستجو می کنند که این یعنی دیده شدن محصولات و خدمات شما، در کل جهان توسط یک وبسایت. اما فراموش نکنید که سایت یا اینستاگرام در این زمینه، می توانند مکمل یکدیگر بوده و محصولات شما را به خوبی به دست مخاطبان هدفتان برسانند.

3. یک وب سایت، بخش بسیار مهمی از قیف فروش شما خواهد بود

وقتی صحبت از این می شود که سایت بهتر است یا اینستاگرام، به خاطر داشته باشید که سایت شما، نقش مهمی در قیف فروش شما ایفا می کند. از ابتدای ورودی قیف (جایی که کاربران در مورد برند شما، کسب و کار و محصولاتان اطلاعات کسب می کنند) تا قسمت میانی و در انتهای قیف که کاربران تبدیل به مشتری و خریدار می شوند، سایت شما، آن ها را هدایت خواهد کرد.

قیف فروش وب سایت یا اینستاگرام

همچنین یک سایت، می تواند به عنوان یک ابزار عالی فروش اتوماتیک برای کسب و کار شما عمل کند! یک بستر بی نظیر که کاربران می توانند به صورت 24 ساعته و در تمام روز های سال، بدون محدودیت خدمات و محصولات شما را دیده و در صورت تمایل از شما خرید کنند. حتی بدون محدودیت مکانی، در تمام نقاط کشور، امکان دیده شدن شما در سایت وجود دارد که این یک فرصت عالی برای شما خواهد بود.

4. وب سایت شما در ایجاد ارزش و اعتبار برندتان تاثیرگذار است

یکی از مهمترین فاکتور های موفقیت در تجارت آنلاین، داشتن اعتبار و جلب اعتماد مخاطبین است. زمانی که شما اعتبار زیادی نزد افراد دارید، آن ها راحت تر اعتماد کرده و از شما خرید خواهند کرد. طبق آمار، 83% از افراد، از برند هایی که اعتبار زیادی دارند خرید می کنند. یکی از اصلی ترین راه ها برای جذب اعتبار و اعتماد، وب سایت است.

شما برای این که بتوانید از طریق وبسایت خود، ارزش و اعتبار برای برندتان خلق کنید، می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

 • ایجاد یک وبلاگ و ارائه مطالب به روز، مفید و کاربردی برای مخاطبان هدف
 • ایجاد یک منبع مفید از مطالب رایگان برای دانلود و در دسترس عموم مخاطبان
 • تشویق افراد برای دنبال کردن سوشال مدیای شما برای دریافت نکات مهم و مفید

پس در نتیجه، سایت یا اینستاگرام، در این زمینه نیز می توانند در کنار یکدیگر، برای خلق اعتبار برای برند شما، کار کنند.

5. یک سایت، برای شما اطلاعات ارزشمندی فراهم می کند

زمانی که درحال بررسی این موضوع هستید که وب سایت بهتر است یا اینستاگرام، فراموش نکنید که سایت، داده های بسیار ارزشمندی به شما ارائه می دهد که برای بازاریابی، تیم فروش، طراحی استراتژی و برندسازی بسیار مهم و مفید هستند. هرچقدر که اطلاعات دقیق تری از مخاطبین و ورودی سایت خود داشته باشید، بهتر می توانید برای فروش، ارائه مطالب، محصولات، برنامه ریزی و رشد شرکت تصمیم بگیرید.

با داشتن یک سایت شما می توانید به اطلاعات ارزشمند زیر دستی پیدا کرده و بر اساس آن ها، برنامه ریزی کنید:

 • بیشتر مخاطبین شما، چند ساله هستند، چه جنسیتی دارند، به چه چیز هایی علاقه مند هستند.
 • مخاطبینی که وارد سایت شما شده اند، بیشتر در کدام قسمت های سایت رفته و بیشتر چه محصولاتی را خرید کرده اند.
 • نرخ پرش سایت شما چند درصد است؟ نرخ تبدیل های وبسایت چطور؟ چه تعدادی از ورودی شما به مشتریان تبدیل شده اند؟

تمامی موارد بالا، اطلاعات بسیار ارزشمند و مفیدی است که تنها با داشتن یک سایت و استفاده از ابزار های تجزیه تحلیل مانند گوگل آنالاتیکس به دست می آیند.

اینستاگرام: جایی که برند شما می درخشد!

تا اینجای بحث وب سایت بهتره یا اینستاگرام، تمامی مواردی که در مورد طراحی سایت لازم بود را گفتیم. حالا نوبت بررسی مزایا و ضرورت های داشتن یک پیج اینستاگرام و فعالیت در شبکه های اجتماعی است که در این قسمت، به آن خواهیم پرداخت.

بیشتر بدانید: خدمات ادمین اینستاگرام

1. سوشال مدیا، به شما کمک می کند تا با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید

نکته ای که هنگام بحث در مورد سایت بهتر است یا اینستاگرام مطرح است، این است که سوشال مدیا، به شما کمک می کند حتی به طور شخصی با مخاطبان ارتباط برقرار کنید. در دنیای دیجیتال امروزی، کاربران اینترنت، به طور متوسط حدود 142 دقیقه از زمان را در روز، صرف استفاده از اینستاگرام و دیگر پلتفرم های پیام رسان و سوشال مدیا سپری میکنند!

پس مطمعن شوید که روری اینستاگرام نیز سرمایه گذاری خواهید کرد تا به وسیله آن، یک جامعه کوچک از دنبال کنندگان و مخاطبان ایجاد کرده و همچنین، به افراد جدید و مشتریان بالقوه تازه دست پیدا می کنید.

بیشتر بدانید: راه های افزایش فالوور اینستاگرام

2. اینستاگرام جایی است که شما برندتان را خواهید ساخت

سوشال مدیا یک کانال حیاتی برای برند سازی است. هرچه مخاطبین، با برند و نام شرکت شما بیشتر در ارتباط باشند، مشتریان بیشتری خواهید ساخت! یکی از راه های کلیدی در این زمینه، انسانی کردن فرایند است. برای این کار می توانید:

 • از اعضای تیم خود فیلم و عکس گرفته و در معرض دید مخاطبان در اینستاگرام قرار دهید. می توانید از پیشرفت ها و فعالیت های آنان این تصاویر را تهیه کرده و به مخاطبین نشان دهید.
 • فیلم های کوتاهی با رهبر تیم یا مدیر، که از فعالیت ها و اهمیت مخاطبان و مشتریان خود صحبت می کند، تهیه کنید و در اینستاگرام منتشر کنید.
 • روی ارائه خدمات پشتیبانی و پرسش و پاسخ در اینستاگرام و دیرگر شبکه های اجتماعی تمرکز کنید.

مخاطبان شما، هرچقدر که حس کنند به شما نزدیک بوده و با یک فرد واقعی در آن طرف موبایل یا صفحه نمایش کامپیوتر در ارتباط هستند، بیشتر به برند شما جذب شده و اعتماد خواهند کرد.

3. سوشال مدیا، به شما کمک می کند تا محتوای خود را به اشتراک بگذارید

کاربران اینترنتی، دوست دارند تا محتوای مختلفی را در پلتفرم های مختلف و در قالب های متفاوت استفاده کنند. بنابراین، هنگامی که درمورد اینستاگرام بهتره یا وب سایت صحبت می کنیم، به خاطر داشته باشید که محتوای خود را در قالب های مختلف و پلتفرم های اجتماعی نیز منتشر کنید.

مثلا اگر از لینکدین یا فیسبوک استفاده می کنید، می توانید قسمتی از محتوا را درصفحه خود قرار داده و به وبلاگ خود و محتوای اصلی لینک کنید. یا اگر از اینستاگرام و یوتیوب یا آپارات استفاده می کنید، می توانید برای محتوای متنی وبسایت خود، محتوای ویدیویی تهیه کرده و در این پلتفرم ها منتشر کنید.

4. اینستاگرام، به شما کمک می کند تا مخاطبین جدید به دست آورید

اینستاگرام در مقابل وب سایت، دو مزیت دارد به نام هشتگ و اکسپلور! با استفاده از استراتژی ها و روش های مختلف تولید محتوا در اینستاگرام، می توانید از طریق هشتگ و اکسپلور، توسط کاربران جدید دیده و دنبال شوید.

بیشتر بدانید: اکسپلور اینستاگرام چیست - راه های رسیدن به اکسپلور

5. سوشال مدیا، تعامل با برند شما را تشویق می کند

موردی که برای اینستاگرام در مقابل وب سایت منحصر به فرد است، ایجاد و تشویق تعاملات و اعتبار، بین برند و کاربران است. هر لایک و هر کامنت در پست اینستای شما، یک اعتبار و ارزش است که به شما داده می شود. بنابراین، هرچقدر که بیشتر در سوشال مدیا دیده شوید، اعتبار و تعامل برند شما بیشتر خواهد شد.

سایت یا اینستاگرام؟ کدام برای شرکت شما بهتر است؟

با یک جمع بندی ساده از تمامی مطالبی که در این مقاله گفته شد، می توانیم نتیجه بگیریم که اینستاگرام و سایت، می توانند مانند دو چرخ دنده محکم و قوی، به طور مکمل، برای شرکت و برند شما عمل کنند. دو عامل بسیار قوی و کارآمد که در کنار یکدیگر، سرعت پیشرفت شما را می توانند چندین برابر کنند. پس سعی کنید با مشاوره با یک شرکت دیجیتال مارکتینگ حرفه ای، برای کسب و کار اینترنتی خود برنامه ریزی کرده و از یک تیم حرفه ای در این زمینه، بخواهید تا وب سایت شما و اینستاگرام شما را، با برنامه های راهبردی و اصولی، به نقطه اوج برسانند!

تماس با لومینا

برای این کار می توانید از ما کمک بگیرید! آژانس دیجیتال مارکتینگ لومینا، با تیم متخصص و مجرب در زمینه طراحی سایت و ادمین اینستاگرام در کرج شما را در رسیدن به اهدافتان و طراحی و برنامه ریزی برای وبسایت، سئو و اینستاگرام کمک خواهد کرد. پس همین حالا تماس بگیرید!

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

کپی شد!
این پیام خطا فقط برای مدیران وردپرس قابل مشاهده است
خطای HTTP. اتصال به API اینستاگرام امکان پذیر نیست. فید به روز نمی شود.

مقالات مرتبط

تفاوت UI و UX چیست؟ معنی UI و UX چیست؟ امروز در این مقاله، می خواهیم به تفاوت ببین UI و UX و معنی…

تماس با ما

کرج، عظیمیه، بلوار بسیج (کاج)، قبل از پل آزادگان، ساختمان جی، طبقه 5، واحد 20

49 35 00 34 - 026

90 93 536 - 0921

نماد های لومینا

logo-Enamad
logo-samandehi

با لومینا در ارتباط باشید

تماس با ما

کارشناسان ما آماده پاسخگویی هستند

49 35 00 34 - 026
90 93 536 - 0921